Dan žalosti za žrtve Pariza
Autor: Maja Škalić, 16. 11. 2015.

U petak navečer u Parizu je izvedeno nekoliko koordiniranih napada u kojima je ubijeno 129 osoba, dok su 352 osobe ranjene među kojima je 99 u kritičnom stanju. u Francuskoj je proglašeno izvanredno stanje i trodnevna žalost nakon napada. Francuska policija provodi opsežnu istragu o napadima.Hrvatska je Vlada u nedjelju održala telefonsku sjednicu na kojoj je odlučila da će i u Hrvatskoj zbog masakra u Parizu biti proglašen dan žalosti.

Dan žalosti u počast žrtvama terorističkih napada u Parizu

Terorizam je smišljena uporaba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namjerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su općenito politički, vjerski ili ideološki.

Izraz teror je prvi put upotrijebljen tijekom francuske građanske revolucije, kako bi se ukazalo na opće stanje straha koje je namjerno stvoreno u političke svrhe.

Terorizam se treba promatrati kao izraz političke strategije, te u skladu sa time definira kao tajno djelovanje pojedinaca, nelegalnih organizacija kroz nezakonitu uporabu sile ili nasilja protiv osoba ili imovine kako bi se izvršio pritisak na vladu, civilnu populaciju ili neki njihov segment, u cilju postizanja političkih ili društvenih ciljeva.

Terorističkim akcijama pojedinih organizacija se nastoji skrenuti pozornost na probleme tih skupina i frakcija, a najpogodniji način za postizanje tih ciljeva jesu ubojstva predstavnika države i nedužnih građana i napadi na društvena dobra. Kada se u nekoj državi uprava služi takvim aktima riječ je o strahovladi.

Kako se navodi u priopćenju odaslanom iz Banskih dvora nakon sjednice, dan žalosti bit će u ponedjeljak, 16.11.2015.

„Dan žalosti označava se obveznim isticanjem zastave Republike Hrvatske na pola koplja na svim zgradama u kojima su smještena tijela državne vlasti i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te zgradama u kojima je sjedište ili se obavlja djelatnost pravnih osoba, odnosno u kojima fizičke osobe obavljaju samostalnu djelatnost.

Na Dan žalosti ne mogu se održavati zabavne priredbe. Pravne osobe koje obavljaju televizijsku i radijsku djelatnost svoje programe prilagodit će obilježavanju Dana žalosti, osobito na način da će emitirati programe koji po svojoj naravi odgovaraju obilježavanju tog dana“, navodi se u Vladinom priopćenju.

Državna uprava za zaštitu i spašavanje u nedjelju je objavila da će u znak odavanja počasti žrtvama terorističkog napada, u ponedjeljak 16. studenoga u podne, biti uključene sve sirene na području cijele Republike Hrvatske, u trajanju od 60 sekundi.