« Rujan 2024 »

Edukacija Tima za darovite
Autor: Maja Škalić, 27. 1. 2023.

Članovi Tima za darovite naše škole Ivan Jukić, Vesna Karalić Kladarić, Marija Kušić, Kristina Milić i Maja Škalić sudjelovali su na Programu usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika za rad s darovitim učenicima.

U subotu, 14. siječnja održan je završni susret Programa usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika za rad s darovitim učenicima. Završni modul ove edukacije je bio prilika da uključeni učitelji, pedagozi, psiholozi, ravnatelji i drugi odgojno-obrazovni djelatnici izmijene iskustva, postave pitanja i razgovaraju o izazovima u radu s darovitim učenicima.

Usavršavanje je trajalo od rujna 2022., a u njemu je sudjelovalo jedanaest škola iz Osječko-baranjske i pet škola iz Virovitičko-podravske županije. Ovim usavršavanjem u školama su stvoreni timovi stručni za utvrđivanje darovitosti i pružanje podrške razvoju darovitih učenika, kako bi daroviti učenici razvijali svoje potencijale i odrastali u uspješne i zadovoljne individue. Polaznici Programa prezentirali su dosadašnji rad s visoko motiviranim učenicima, rezultate školskih timova tijekom provođenja programa te su iznijeli planove i programe za budući rad s darovitim učenicima.  Polaznici su pohvalili izvrsnu organizaciju ove projektne aktivnosti Regionalnog znanstvenog centra te stručnost, iskustvo i kvalitetnu suradnju s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Kako bi se ova stečena znanja još bolje primjenjivala u radu s darovitim učenicima, Regionalni znanstveni centar provodi identifikaciju učenika 4. razreda osnovnih škola OBŽ-a i VPŽ-a na darovitost u STEM području. Nositelj ove projektne aktivnosti je također Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, koji već provodi potrebne aktivnosti kako bi se testiranje učenika uspješno provelo u travnju. Nakon obrade rezultata s visoko motiviranim i darovitim učenicima provodit će se brojne radionice, edukacije i druge aktivnosti u sklopu projekta RZC PAN HR.

Projekt RZC PAN HR financira se iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške, iz Poziva na dostavu projektnih prijedloga Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, a vrijeme provedbe je od srpnja 2022. godine do travnja 2024. godine.