« Svibanj 2024 »

Europski dan jezika
Autor: Igor Barišić, 2. 10. 2022.

Svake godine na dan 26. rujna obilježava se Europski dan jezika. Na taj dan, odnosno u tjednu oko tog datuma, u školama diljem Europe organiziraju se različite radionice. U našoj matičnoj i područnoj školi također je obilježen taj dan raznim aktivnostima na kojima su sudjelovali učenici i učitelji.

Članovi dramsko-recitatorske skupine Europski dan jezika obilježili su na svoj način.
     Opomenu, njima nepoznatu pjesmu Antuna Branka Šimića, učiteljica je prevela na mađarski, talijanski, slovački i slovenski jezik. Učenici su prvo pokušali „uhvatiti“ duh i naglasak jezika te smisao teksta. Očekivano, na mađarskom jeziku nisu razumjeli ništa. U talijanskome prijevodu prepoznali su neke riječi. No, zato su u slovačkom i slovenskom jeziku uočili puno poveznica s hrvatskim jezikom. Budući da skupinu pohađaju učenici petoga i šestoga razreda, još nisu znali za zajedničko slavensko podrijetlo.
     Posljednji zadatak bio je čitati zadani tekst kao nogometni komentator, učiteljica koja objašnjava gradivo, političar (Plenković), influenser, ravnatelj koji grdi prijestupnike, stari djed i voditeljica dnevnika. Uz puno smijeha zadatak je uspješno izvršen.

Europski dan jezika obilježen je i na satima njemačkoga jezika od 4. do 8.razreda. Učenici 4. i 5. razreda su se upoznavali su se s nazivima zemalja i jezika na njemačkome jeziku, uspoređivali su nazive životinja te sličnosti s hrvatskim i engleskim jezikom. Također su izrađivali zastavice i pisali na njih "Dobar dan" na različitim jezicima. Učenici 6., 7. i 8. su istraživali specifična obilježja pojedinih zemalja te izrađivali Steckbrief za svaku zemlju, a nakon toga su prevodili svakodnevne fraze na nekoliko jezika.

Na nastavi engleskog jezika učenici viših razreda učili su o raznim zanimljivostima vezanim uz različite jezike. Dio tih zanimljivosti predstavljen je i u hodniku škole na prigodno uređenom panou. Na kraju je održan i zabavni kviz u kojem su se učenici u parovima natjecali u iskazivanju stečenog znanja, a najbolji su i nagrađeni.

Učenici područne škole Đurđanci su na nastavi engleskog jezika bojali zastave 8 zemalja i pisali pozdrave, te tako izradili zanimljiv i lijep plakat.

Tekst i fotografije: Vesna Karalić-Kladarić, Anamarija Svalina, Vedrana Plazibat, Igor Barišić