Europski kviz o novcu 2019
Autor: Igor Barišić, 25. 3. 2019.

Na ovogodišnjem natjecanju naziva Europski kviz o novcu koji se održava po drugi put diljem Europe sudjelovali su, i to vrlo uspješno, i naši učenici.

Naime, radi se o natjecanju kojeg organiziraju nacionalne udruge banaka uz podršku Europske bankovne federacije iz Bruxellesa, a s ciljem podizanja razine financijske pismenosti. Kviz je povezan i s obilježavanjem Europskog tjedna novca koji se ove godine održava od 25. do 29. ožujka. U svakoj od država sudionica održava se nacionalno natjecanje timova od najmanje 4 člana, učenika starih 13 do 15 godina. Pobjednici nacionalnih natjecanja predstavljaju svoju državu na završnom natjecanju u svibnju u Bruxellesu.

Učenici osmog razreda OŠ Budrovci, njih desetoro podijeljenih u 2 ekipe po 5 učenika, pripremali su se za kviz pod vodstvom prof. Igora Barišića, stječući znanja iz područja financijske pismenosti i rješavajući pripremne kvizove na hrvatskom i engleskom jeziku.

Nacionalno natjecanje održano je 20. ožujka putem online alata Kahoot! i YouTube. Naime, pitanja za kviz postavljana su putem streaminga uživo na YouTube-u, a odgovore su ekipe davale putem alata Kahoot! Ovdje je potrebno napomenuti kako taj alat boduje ispravan odgovor, ali također i brzinu kojom se odgovara, na što u određenoj mjeri utječe i kvaliteta i brzina odziva internetske veze, kao i refleksi onoga tko odabire odgovor. Dodatni bodovi ostvaruju se uzastopnim točnim odgovaranjem na više pitanja.

Obje ekipe OŠ Budrovci ostvarile su jako dobar rezultat, osvojivši 15. i 16. mjesto od 169 ekipa koje su sudjelovale. Pritom treba reći da smo bili među 31 ekipom koje su imale SVE točne odgovore, ali su neke druge ekipe bile malo brže (pobjednička ekipa u prosjeku otprilike desetinku sekunde po pitanju). Inače, prvo mjesto ostvarila je ekipa iz Srednje škole Hvar. Iako nismo pobijedili, zadovoljni smo prikazanim znanjem i ostvarenim rezultatom.

Nakon sudjelovanja u ovom natjecanju, ista "ekipa" obilježila je Europski tjedan novca izradom plakata o hrvatskom novcu tj. valuti. Nakon istraživanja putem interneta, učenici osmog razreda pripremili su osnovne informacije i zanimljivosti o našoj valuti te ih preveli na engleski jezik. Nakon toga, zajedno su izradili plakat kako bi i ostali učenici mogli saznati i naučiti nešto o kunama i lipama.

Tekst, snimka zaslona i fotografija: Igor Barišić, prof.

*U članku se koristi logotip Europskog kviza o novcu, u vlasništvu Europske bankovne federacije.