Vukovaru divni
Autor: Igor Barišić, 9. 12. 2016.

U organizaciji Osnovne škole Budrovci u Đakovu je održana manifestacija „Vukovaru divni“ s ciljem prikupljanja sredstava za obnovu vukovarskog tornja.

O ovome govore:

OŠ Antuna Bauera, Vukovar    link

OŠ Satnica Đakovačka, Satnica Đakovačka   link

OŠ Josipa Antuna Ćolnića, Đakovo    link

Ove godine obilježavamo tužnu obljetnicu, 25 godina od stradanja Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskome ratu. Ujedno već neko vrijeme traje akcija prikupljanja sredstava za obnovu vukovarskog vodotornja koji je u ratu bio granatiran i teško oštećen, ali je ostao uspravan kao simbol prkosa i otpora Vukovaraca. Osnovna škola Budrovci već neko vrijeme uključena je u tu akciju, a na ideju i inicijativu profesora povijesti Mate Katalenića, odlučili smo organizirati manifestaciju koja je nazvana „Vukovaru divni“.

Osnovni razlog za održavanje manifestacije bio je senzibilizirati javnost i potaknuti ih na sudjelovanje u akciji prikupljanja sredstava za obnovu vukovarskog vodotornja. Također, željeli smo i osvijestiti učenike o temi stradanja Vukovara i drugih hrvatskih mjesta tijekom Domovinskoga rata. Nadalje, jedan od ciljeva bio je potaknuti upoznavanje i druženje učenika iz škola sudionica, te im omogućiti da predstave svoje glazbene izvedbe, te literarne, likovne i tehničke radove na ovu temu. Naposljetku, sav prihod od manifestacije kao i ranije prikupljena sredstva bit će uplaćena na račun Grada Vukovara s namjenom obnove vukovarskog vodotornja.

Manifestacija „Vukovaru divni“ održana je 8. prosinca 2016. godine u 18 sati u Domu kulture u Đakovu. Osim Osnovne škole Budrovci kao inicijatora i organizatora, sudjelovali su mješoviti školski zborovi OŠ Ivana Gorana Kovačića, OŠ Josipa Antuna Ćolnića, OŠ Vladimira Nazora i Glazbene škole pri OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Đakova, zatim OŠ Satnica Đakovačka iz istoimenog naselja, OŠ Matije Gupca iz Piškorevaca, te kao posebni gosti OŠ Antuna Bauera iz Vukovara. Koordinator cijele manifestacije bio je Mato Katalenić, voditelj priredbe bio je Mato Ručević, a pozdravni govor održao je ravnatelj OŠ Budrovci Ivan Jukić. Osim školskih zborova, u manifestaciji su sudjelovali i pojedini učenici s literarnim radovima, te likovne i tehničke skupine navedenih škola koje su u predvorju Doma kulture postavili prodajnu izložbu svojih radova.

U dvorani Doma kulture koja je bila ispunjena gotovo do posljednjeg mjesta održan je glazbeno-literarni program tijekom kojega smo čuli prelijepe interpretacije pjesama o Vukovaru i Domovinskome ratu u izvedbi mješovitih školskih zborova, tamburaške instrumentalne izvedbe, te nadahnute stihove o Vukovaru koje su napisali sami učenici, kao i riječi đakovačkog branitelja i književnog autora Zdravka Carevića Cara u izvedbe naše učenice. Teško je istaknuti bilo koju izvedbu, jer su svi sudionici tijekom 80 minuta koliko je trajala manifestacija dali sve od sebe i svima prisutnima priredili jedno vrlo lijepo i istovremeno dirljivo iskustvo, ispunivši im srca ponosom. Na kraju programa svi školski zborovi izveli su zajedno pjesmu Moja domovina i zaslužili gromoglasan pljesak.

Ukupno je u programu sudjelovalo gotovo 300 učenica i učenika sa svojim učiteljicama i učiteljima, a manifestacija je protekla u dobroj organizaciji i lijepom ozračju. Ulaznice za priredbu, kao i likovni i tehnički radovi, nisu imali određenu cijenu već su svi posjetitelji dali svoj dobrovoljni prilog, onoliko koliko su u tom trenutku željeli i mogli.

Organizaciju manifestacije pomogli su novčanom ili materijalnom potporom Grad Đakovo, Osječko-baranjska županija, OŠ Budrovci, OŠ Josipa Antuna Ćolnića, tvrtke Školska knjiga iz Zagreba, Alfa iz Zagreba, Tehno Nebula iz Duge Rese, Pan – Pek, Teri trgovina Đakovo, Libro Đakovo, Konzum Đakovo, APP Požega, OPG Grbeša Đakovo i OPG Ripić Piškorevci, a medijski su događaj popratili Šokački portal, Radio Đakovo, Novi radio i Glas Slavonije. Po završetku programa organizirana je večera za goste iz Vukovara i predstavnike ustanova sudionica tijekom koje su uručene zahvalnice pokroviteljima i ravnateljima škola sudionica. Zahvaljujemo i ovim putem svim sudionicima, svima koji su pomogli u organizaciji i svim posjetiteljima koji su dali svoj prilog cijelom događaju, uz želju da ova manifestacija ne ostane jedina.

Ovdje možete pogledati galeriju fotografija s manifestacije.

Tekst: Igor Barišić

Fotografije: Željko Vurm