Kroz razmjenu iskustava do boljih rezultata
Autor: Igor Barišić, 6. 4. 2016.

OŠ Budrovci već drugu godinu sudjeluje u međunarodnom projektu "Učenje za poduzetništvo" u sklopu kojeg smo imali brojne aktivnosti. Cilj projekta je osnažiti poduzetnički duh kod naših učenika i djelatnike, osvijestiti važnost poduzetnosti u društvu, te bolje pripremiti naše učenike za buduće izazove na tržištu rada tj. za život.
U sklopu tog projekta početkom listopada organizirali smo posjet i razmjenu iskustava s Osnovnom školom Vjekoslava Paraća iz Solina. Počašćeni lijepim dočekom i zanimljivom razmjenom iskustava, pozvali smo naše tadašnje domaćine na uzvratni posjet, što su oni rado prihvatili. To se i ostvarilo početkom travnja kada su nam dragi Solinjani došli u posjet, predvođeni ravnateljem Đurom Baloevićem, te koordinatorima Ivanom Polić i Draganom Stanojevićem.

Naši gosti došli su u nedjelju 3. travnja u kasnim poslijepodnevnim satima u Đakovo gdje su bili smješteni, te su nakon kraćeg osvježenja došli u Budrovce na otvaranje izložbe likovnih radova s BuLiK-a, te na folklorni program u sklopu manifestacije "U Budrovci, na Nedilju bilu". Iako malo umorni od dugoga puta, naši gosti su s radošću i zanimanjem popratili pripremljeni program, a učenici iz Solina iskoristili su to vrijeme za upoznavanje i druženje sa svojim vršnjacima iz Budrovaca. Po završetku programa, u organizaciji KUD-a "Šokadija" organizirana je večera u prostorijama škole.

Sutradan ujutro uslijedio je obilazak znamenitosti i upoznavanje s poviješću i kulturom našega grada Đakova. Predstavnike OŠ Vjekoslava Paraća iz Solina, 8 djelatnika škole i 5 učenika, dočekali su ravnatelj Ivan Jukić, koordinator projekta Igor Barišić i učitelj povijesti Mato Katalenić.
Obilazak je počeo posjetom Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera gdje smo obišli stalni postav posvećen biskupu po kojem je muzej i dobio ime, te likovnu izložbu na prvom katu.

Uslijedio je obilazak katedrale Sv. Petra u sklopu kojeg je stručni vodič upoznao naše goste s poviješću katedrale (odnosno katedrala) u Đakovu, tijekom njene gradnje, životom biskupa Strossmayera, unutrašnjošću katedrale i slično, a posjetili smo i kriptu katedrale. Katedrala je ostavila vrlo impresivan dojam na naše prijatelje iz Solina.

Potom je slijedio obilazak biskupijskog dvora i vinskih podruma u sklopu istoga, gdje nas je stručni vodič upoznao s tehnologijom proizvodnje misnog vina i osnovnim podacima o biskupijskim vinogradima. Posebno treba istaknuti da su dvojica ravnatelja Ivan Jukić i Đuro Baloević imali čast predstaviti se i razgovarati s nadbiskupom mons. Đurom Hranićem.

Naposljetku su naši gosti prošetali korzom do "male crkve" i kratko se okrijepili na korzu.
Nakon ručka i odmora, uslijedio je dolazak gostiju iz Solina u našu školu gdje je upriličen obilazak školske zgrade i upoznavanje s uvjetima u kojima radimo. Učenici iz Solina pridružili su se našim učenicima u radu na tehničkoj i likovnoj radionici, a djelatnicima škole je koordinator projekta Igor Barišić predstavio aktivnosti koje su provedene u sklopu projekta "Učenje za poduzetništvo". Uslijedila su pitanja i razmjena iskustava i mišljenja o projektu. Naravno, škole su razmijenile i darove.

Nakon višesatnog radnog dijela posjeta, po završetku nastave koja je taj dan bila organizirana u poslijepodnevnoj smjeni, kao domaćini pripremili smo večeru za sve sudionike susreta, koja je protekla u ugodnom druženju i atmosferi.

Zahvaljujemo našim prijateljima iz Solina što su nam bili dragi gosti, i nadamo se i vjerujemo da će se suradnja dviju škola nastaviti i u budućnosti.

Tekst: Igor Barišić, prof.

Fotografije: Dragan Stanojević, prof. i Igor Barišić, prof.