Radost likovnog stvaralaštva
Autor: Željko Vurm, 26. 3. 2018.

U organizaciji Osnovne škole Budrovci, 24. ožujka 2018. u Budrovcima je održana

ČETVRTA BUDROVAČKA LIKOVNA KOLONIJA (BULIK)

U radu Kolonije sudjelovali su članovi Likovne grupe „Kontrast“ iz Josipovca Punitovačkog, Udruge slikara „Suncokret“ iz Đakova, Likovne radionice Brod iz Slavonskog Broda, studenti Likovne akademije u Osijeku te učenici iz Budrovaca, Đurđanaca i Đakova. Svoj doprinos dali su i pojedini roditelji koji su zajedno sa svojom djecom sudjelovali u radu kreativnih radionica. Budrovačku likovnu koloniju posjetio je i dogradonačelnik Robert Francem. Između ostaloga, istaknuo je:

-„Ovo je iznimno važno u pedagoškom razvoju djeteta, govorim sada o pedagoškom elementu ove Kolonije, važno je razvijanje kreativnosti. Dakle, razvijanje kreativnosti nije isključivo samo na razini mašte nego upregnuće svih intelektualnih i kreativnih pogona djeteta. Dakle, to je ono što mislim da je jako važno u Koloniji. S druge strane, to je povezivanje ljudi različitih područja, Brođana, Đakovčana, Josipovčana i Budrovčana, dakle, to je društveni element. Sva ova djela koja nastaju kao rezultat sinergije ljudi i kreativnosti pokazuju koliko vrijedi Kolonija. Djela su vrijedna, bez obzira što se radi o amaterskom stvaralaštvu.“

Ovogodišnja Kolonija okupila je do sada najviše likovnih umjetnika i voditelja radionica, preko četrdeset, a likovni radovi će biti izloženi u mjesnom domu u okviru folklorne manifestacije „U Budrovci, na Nedilju bilu“ koju uskoro organizira Kulturno-umjetničko društvo „Šokadija“ Budrovci. Svoje dojmove izrazio je ravnatelj škole Ivan Jukić:

-„Dojmovi su, kao i svake godine, fenomenalni a i rezultati isto tako fenomenalni, s tim da je ova godina po odazivu zainteresiranih i učenika koji su sudjelovali u pratećim radionicama a i samih slikara amatera isto tako nadmašila sva dosadašnja postignuća, i ove godine smo i najbrojniji, i najorganiziraniji, i s najviše rezultata. Sudionici su slikari iz udruga slikara amatera iz Josipovca Punitovačkog, Đakova i Slavonskog Broda, s tim da smo ove godine imali pojačanje mladih snaga s Likovne akademije, pet studenata, na čelu s našim suseljaninom i bivšim učenikom Osnovne škole Budrovci Mislavom Tadićem.“

Likovni radovi umjetnika s Kolonije bit će predstavljeni na izložbi koja će biti upriličena u okviru folklorne manifestacije „U Budrovci, na Nedilju bilu“ koja će se uskoro održati u organizaciji KUD-a „Šokadija“ Budrovci. U vezi s tim, ravnatelj Jukić je rekao:

-„Nedilja bila“ je manifestacija koju organizira KUD „Šokadija“ iz Budrovaca a mi smo, recimo to tako, prateća manifestacija koja se u sklopu svega toga događa u Budrovcima, tako da i mi damo svoj doprinos aktivnostima KUD-a, da se nadopunimo međusobno i da Budrovce učinimo dijelom atraktivnijim, recimo tako, mjestom za život.“

Za sve sudionike i goste pripremljen je prigodni doručak i zajednički ručak a umjetnici i voditelji radionica dobili su zahvalnice za sudjelovanje i primjerak školske monografije Osnovne škole Budrovci.

Tekst i foto: Željko Vurm